Lukáš L O T

Lukáš L O T

Lukáš nepatrí k ľuďom, ktorí si šomrú popod fúz. Práve naopak. Pod starostlivo pestovanými fúzikmi sa ukrýva jeho povestný úškrn. 🙂 Veľmi rád pomáha, v každom hľadá potenciál a teší ho, keď môže ľuďom odovzdať kus zo seba a zdieľať svoje skúsenosti. Luky patrí ku crossfit športovcom, je barefoot nadšenec a veľký dog lover.

K praženiu ho predurčilo absolvovanie Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. K obhajobe maturity si s priateľkou Simonkou vybrali fiktívne vybudovanie kaviarne a bolo im odporúčané byť kreatívni, lokálni a prísť s niečím novým. V tej dobe ešte nebola výberová káva na Slovensku taká populárna, nerobili sa školenia a k informáciám sa dostávalo ťažšie. Pri hľadaní narazili na jednu z prvých speciality coffee pražiarní a rozhodli sa do svojho portfólia zaradiť práve ich kávu. Keďže chceli vedieť zodpovedať každú otázku skúšajúcich, prebádali celú ich stránku a zostali prekvapení, čo všetko sa dá o káve zistiť a čo všetko v nej môžu nájsť.

Ako nadšení nováčikovia sa aj po skončení školy vzdelávali, ochutnávali, zlepšovali vo výbere, aj pití kávy. Aby mohli byť čo najbližšie pri zdroji, rovno sa v pražiarni zamestnali. Nasali všetky informácie, ktoré mohli a rozhodli sa posunúť ďalej. Stala sa z nich rodina, rozrástli sa o dvoch psíčkov – Kissa a Goga a presťahovali sa do Bratislavy. Už vtedy začal v podvedomí vznikať príbeh ich rodinnej pražiarne.

Lukáš vystriedal niekoľko rôznych pozícií v gastro sektore. Konzultoval otvorenie jedného veľmi ambiciózneho projektu, manažoval prevádzky, pripravil veľa kávy, čapoval pivo, ale aj piekol burgre. Zlom nastal, keď sa mu podarilo kvalifikovať na majstrovstvá sveta v aeropresse. Do Seattlu odletel ako mladý chalan z Trnavy len s aeropressom v príručnej batožine, domov sa vrátil ako majster sveta s patričným sebavedomím. Uvedomil si, že dokáže svoje znalosti pretaviť do vyvážených receptúr a má čo ponúknuť speciality coffee scéne. Vtedy sa ešte volal Záhradník, ale rozhodol sa zmeniť si meno na mamino dievčenské.

Na päť rokov zakotvil v jednej z najlepších bratislavských kaviarní. Väčšinu z toho času aj pražil, učil sa vyberať kvalitné, chuťovo vyvážené kávy jasného pôvodu. Absolvoval kurzy a školenia a naďalej svoje znalosti prehlboval. Bol spokojný, ale pocit, že chce tvoriť niečo vlastné ho neopúšťal. Obdobie pandémie nebolo pre mnohých náročné len v osobnej rovine, ale aj profesijnej. Gastronómia utrpela asi najviac škôd, práca sa dynamicky menila, podmienky na založenie vlastného biznisu neboli ideálne a pocit vyhorenia sa u Lukáša len prehlboval.

Lukáš je veľmi húževnatý a ambiciózny vo všetkom čo robí. Svoj recept na ranný filter dotiahol do majstrovskej dokonalosti. Cappuccino, ktoré pre Vás pripraví si zapamätáte. Ranný tréning začína každý deň už o šiestej a zakončí ho ľadovou sprchou. Ak sa ho opýtate, ako sa má, tak so smiechom odvetí, že je v životnej forme. A má pravdu. Keď v ňom dozrelo rozhodnutie, že je čas na vlastnú cestu, tak nebolo prekvapením, že do značky vložil svoje meno. Verí v kvalitu, konzistentnosť, ale aj svojím schopnostiam. A aj napriek nepriaznivému obdobiu na rozbeh podnikania, krok po kroku s pokorou a odhodlaním transformuje svoje vízie v realitu.

Najnovšie články

Lukáš L O T

14 februára, 2023
Nákupný košík
Návrat hore